בס"ד

מאמר בענין כדור הפלאים – ריטלין

המושג שהיה נלחש בעבר בחדרי חדרים, הפך היום לעובדה קיימת שמשנה באחת את חייהם של אלפי ילדים: ריטלין – הסיכויים והסיכונים / על החששות שעדיין מרתיעים הורים רבים / ועל כל מה שרציתם תמיד לשאול ולא העזתם...

שמוליק ילד מלא שמחת חיים, "אלוף" המשחקים, סוחף אחריו קטנים כגדולים, חברים ושכנים.  ואולם רק בכיתה חורקים העניינים. כדי ללמד אותו, כך סבורים המלמדים, דרושים מעוף כשל ציפור, עצבים כשל ברזל, וסבלנות כשל הלל הזקן. שמוליק צבר מתחת לחיוכים הרבה תסכול והשפלה, כי על אף שכולם נהנו מתעלוליו, הוא לא הצליח להגיע להישגים של ממש, ולא הצליח לשבת בשיעור ולהקשיב, מבלי להינזף.

יום אחד, חל לפתע שינוי – שינוי גדול ואמיתי, השינוי עליו חלם. שמוליק הקשיב והבין, למד ונהיה תלמיד מן המניין. – זה קרה בבוקר שבו החל ליטול כדור אחד, ריטלין. מאז השתנו חייו לטובה. הוא החל לצבור הצלחות ומחמאות ולזקוף גו. למרות קשיי הריכוז מהם סבל.

            נשמע ממש מושלם. לא? – כי יש הדורשים לשבח - ויש הדורשים לגנאי!

"המלמד בתלמוד תורה של הבן שלי מעריץ את התרופה הזו" מתלוננת אם מתוסכלת. אני מבינה שקשה לרכז את הבן שלי, שסובל מהפרעת קשב וריכוז, ושקשה להתמודד איתו במסגרת הכיתה. אני גם מבינה שכדור הריטלין עשוי לעזור לו בריכוז ולשפר את הלמידה. אבל למרות זאת, אני לא מוכנה לתת לו כדורים משתקים.

"אלפי ילדים חייבים את איכות חייהם לריטלין, הוא שינה להם את החיים. מילדים כפופים הם נהפכו לתלמידים לומדים, צוברים הצלחות" טוענת גב' ח' שבתפקידה היא, כמובן – מורה.

נראה כי במגרש הדיונים סביב הכדור, הצוות החינוכי עומד בצד אחד של המתרס, למול ההורים.  וזה לא פלא. המורים רואים הצלחות מול עיניהם, יש מהם הטוענים, כי יתבעו אותם  בשמים, הכיצד לא הצילו תלמיד, שידעו כי אם יצליחו להשפיע על הוריו לקחת ריטלין יצילו אותו ממש.

לעומתם ההורים – בצידו השני של המתרס, ומתקשים להחליט על צעד שכזה...  הריטלין הוכח כיעיל ב- 70% - 90% מהמקרים, אך רבים מעדיפים להמנע מהשימוש בתרופות מסוג זה. הם חוששים מהסטיגמה ומתופעות הלוואי. – אבל המנסים בדרך כלל לא מתחרטים.

כדור – אחד קטן...

כמה מילים על הריטלין: במוח יש מוליכי עצבים הקשורים בריכוז ובפעילות מכוונת. הריטלין משפיע על רמות השחרור והספיגה של  מוליכים אלו, ובכך מאזן את המערכות במוח, ומביא לשיפור הקשב והריכוז.

ריטלין או בשמו המקצועי "מתילפנידאט" הוא תרופה אשר משפיעה על תפקודו של המוח. ריטלין פועל על מערכת העצבים, ועל אף שהוא תרופה מעוררת, יש לו השפעה מרגיעה. הוא מביא לשיפור הקשב והריכוז וממתן תופעות כמו היפראקטיביות.

ריטלין הוא שם מסחרי, המתחרות של ריטלין הן 'קונצרטה' ו 'סטרטרה' ההבדלים העיקרים בין התרופות השונות הם זמן שחרור החומר הפעיל בגוף, כלומר זמן ההשפעה שלהן, וכן בתופעות הלואי.

ריטלין רגיל: פועל במשך 4 שעות, והוא קיים במינונים שבין 40 – 5 מ"ג.

ריטלין לשחרור מושהה: פועל במשך 8 – 6 שעות, וקיים במינונים שבין 40 - 20 מ"ג.

ריטלין לשחרור ארוך טווח: יעיל כ - 8 שעות.

קונצרטה: השפעתה כ – 12 שעות  [עיכול איטי] כשהמינונים הם בין 54 – 18 מ"ג.

דיטרנה: סוג נוסף של תרופה, המופיע כמדבקה לספיגה דרך העור. תרופה זו פעילה 9 שעות.  -    ככל שכמות החומר הפעיל גבוהה יותר, כך משך ההשפעה ארוך יותר. [משרד הבריאות מגביל את הכמות ל – 90 מ"ג ליום]

היתרון בשחרור איטי הוא כמובן מניעת הצורך בלקיחת כדור נוסף באמצע היום, כאשר כדור אחד מספק כיסוי מלא לכל שעות הערות של הילד.

לא לגמרי תמים – תופעות הלוואי של הריטלין

אחד הבעיות העיקריות בתרופה היא תופעות הלוואי שלה

תופעות לוואי שכיחות – הפחתת תיאבון/ כאבי בטן/ כאבי ראש/ הפרעה בשינה/ דכדוך/ הסתגרות/ ועצבנות.

תופעות לוואי מצויות פחות – טיקים/ פריחה/ חום/ הזעה/ בחילה והקאות/ סחרחורת/ התכווצות שרירים/ יובש בפה/ ראייה מטושטשת/ אובדן משקל/ הפרעה בתפקודי כבד/ שינוי לחץ דם/ נשירת שיער/ פרכוסים/ ועוד.

תופעות לוואי נדירות – כמו בכל תרופה שנלקחת, קיים חשש נמוך מאוד מפני תופעות לוואי נדירות וחמורות יותר.

שימו לב: קיימים מצבים שבהם התרופה לא מומלצת, כמו אצל הסובלים ממחלות שונות/ חרדות/ דיכאון/ ועוד. – יש להתייעץ עם רופא מומחה לפני תחילת השימוש בריטלין. וכן להתייעץ עימו כאשר מופיעות תופעות לוואי.

האם התרופה טובה לבן שלי? אי אפשר להתעלם מהמעלות שבריטלין.  אך גם לא מהצדדים האחרים שבו...  

לכן, בהתלבטות האם להתחיל שימוש בריטלין, למרות תופעות הלוואי, או לוותר – יש לדון בכל מקרה לגופו, וכמובן – להתייעץ עם הצוות הרפואי וגם עם הצוות החינוכי המטפל בילד, ולהגיע בס"ד להחלטה הנכונה.

הקשר שבין תזונה לריכוז

הורים רבים מחפשים אחר פתרון טבעי להפרעות קשב וריכוז, ומנסים להמנע ככל האפשר ממתן התרופה. מחקרים מראים שאצל ילדים בעלי חסרים תזונתיים, בעיית הפרעה הקשב והריכוז ממנה הם סובלים, מחמירה. תזונה לקויה אינה הסיבה להפרעת קשב, רק גורמת החרפת הבעיה, תזונה מאוזנת יכולה לשפר משמעותית את מצבו של הילד, אך לא לפתור את הבעיה. –   מומלץ לערוך בדיקת דם פשוטה, היכולה ללמד האם קיימים חסרים אצל הילד, ברכיבי הדם או בויטמינים ומינרלים חיוניים. –     כדאי לבצע את הבדיקות הבאות: בדיקת דם כללית שתכלול ברזל/ פריטין/ טרנספרין/ ו-12   Bתפקוד בלוטת התריס /בדיקות לפטריית קנדידה.

מחקרים מצאו שאצל ילדים היפראקטיביים נמצא מחסור במגנזיום, ויטמין B/ ברזל/ וחומצות שומן חיוניות. לאלה תפקיד חשוב במניעת תשישות/ אדישות/ עצבנות/ אי שקט/ טיקים ועוויות/ כאבי ראש/ ועוד.

כאשר בדיקת הדם מראה על חסרים מסוימים, מומלץ לקחת תוספי מזון, בהתייעצות עם רופא כמובן.

טיפים מהמטבח

א' - כדאי להמנע ככל האפשר מלתת לילד הסובל מבעיית קשב מזונות מטוגנים, מזונות המכילים צבעי מאכל וחומרי שימור.

ב -  ' כדאי מאוד להחליף את המזון המעובד, במזון טרי תוצרת בית.

ג' -  יש להמעיט בשתיית קולה/ קפה/ ותה/ המכילים קפאין.

ד'  - מוצרים מקמח לבן כדאי להחליף בקמח מלא.

ה' - סוכרים כדאי להחליף בפירות המספקים סוכר ללא השומן המצוי בממתקים. גם פירות יש לאכול במידה. ירידה חדה של הסוכר בדם נותנת תחושה של עייפות וחולשה.

ו' - מומלץ לצרוך אומגה 3 במזון – או בתוספת תזונה.

                                                 [נתפרסם במגזין החשוב "מרווה לצמא" – תשע"ג]

 

ומניסיוני ילד שמטופל בכדורים לקשב וריכוז, עליו לאכול בבוקר ארוחת בוקר מלאה שתי פרוסות לחם ביצה וסלט, וכוס חלב. – ולא להסתפק בעוגיה וכוס שוקו.    בהצלחה! 

 

 

        

 

                                             

 

 

052-7668969

חדש אצל יהושע שאול

ייעוץ חינם!!!