בס"ד

מאמר כבוד הבעל

 

הבעל מטבעו אוהב כבוד עצמי, בזה הוא מרגיש "גבר". אי מתן כבוד או חלילה זלזול בכבודו בפרט בפני אנשים, הוא מרגיש מושפל / כעוס / ופגוע. ובהכרח יגרור אחריו תוקפנות מצדו. הוא יהיה יותר מנוכר עקב העלבון הצורב שפגע בכבודו. אע"פ שרגילים לחשוב שהגבר חזק. צריך לדעת שהוא נעלב בקלות. אלא מה, יש לו כוח להסתיר ולהפנים את עלבנו. אבל ישנם גברים שאין בכוחם להסתיר ואינם שולטים בעצמם, ועל כן אינם מצליחים להבליג, אחרי הכל הם בני אדם. אנשים עם חולשות, והתוצאה היא הרסנית.

וכל בעל נפגע בגלל סיבה אחרת, יש בעל שנפגע כשהאישה מגישה תחילה את מנת האוכל לילדים בתחילה. [ויש נשים שנוהגות כך, מכוח טענה מגוחכת "שהילדים חסרי ישע" ולכן צריך לדאוג להם קודם]  - או לאורחים / ויש בעל שנפגע מתי שהוא מגיע הביתה והאוכל עדיין לא מוכן. ולא משנה עכשיו מה הסיבה, היית עסוקה בילדים/ בכביסות/ בסידור הבית/ בסידורים מחוץ לבית/ בקניות/ תכל'ס האוכל לא מוכן, והבעל צועד/ צועק/ על קיבתו.

ויש בעל שנפגע כשאשתו לא מציעה לו, שתייה חמה/ או קרה/ כשהוא מגיע לבית. ואז הוא רוטן כשמגיע אורח את ישר מגישה לו שתייה וכיבוד.  ויש בעל שנפגע עד עמקי נשמתו כשהוא מגיע לביתו, והאישה משוחחת בטלפון. [ ומדברת עמו עם תנועות ידיים כמו שוטר תנועה. תלך ישר, כנס למטבח, תרים את המכסה, ושם תמצא את מבוקשך ]

ויש בעל שנפגע כשאשתו אומרת לו אתה לא מבין בזה. או שמבטלת את דבריו במחי יד.

ורוב הבעלים נפגעים מתי שהאישה נותנת לו עצות בזמן שהיא לא נתבקשה לזה. וכגון שהאישה אומרת לבעל כדאי לך לעשות כך / לבוס אצלך בעבודה תענה כך / תתלבש כך / תתנהג כך ליד אנשים / תתייעץ עם זה / תשאל את זה /  ואפילו שהמצב נראה שבעל כן זקוק לעזרה, אם לא נתבקשה עדיף שלא תנסה לעזור לו. וכגון שנוסעים ביחד לאיזה מקום שחשוב להגיע איליו בזמן. והאישה רואה שהבעל מסתבך בין הרחובות מנסה מכאן, משם, ושוב חוזר לאותו מקום. והאישה מתוך אהבה כנה לבעלה מציעה לבעל להתקשר לשאול חברים!

מילים אלו ברוב המקרים יפגעו "באגו" הגברי של הבעל. והאישה לא תבין מה קרה שהבעל נהיה כזה קר/ ומופנם/ לא צוחק/ ובקושי מגיב. ואולם זו תוצאה ישירה מימה שהוא נפגע, שהאישה הראתה בזה שאי אפשר לסמוך עליו, שהוא יכול להביא אותם בבטחה לחוף מבטחים!

ויסוד הדברים שכבוד זוהי הרגשה פרטית אינדיבידואלית, וכל בעל נפגע מדבר אחר. - לשכוח ולסלוח זו עצה טובה, אבל  כמעט לא מציאותית. וכל אישה חכמה צריכה לדעת ממה עלול בעלה להיפגע, כדי לשמור על כבודו העצמי.      [מתוך הספר "חופת שלמה" לרב שלמה שוב שליט"א]

ונוסיף נופך לדברים [מהנזכר בספר "שניים שהם אחד" לרב ירמיהו אברמוב שליט"א]  שעל הנשים לדעת שעבור הבעל הבית הוא מקום בו הוא מוצא מרגוע לנפשו, מן הקשיים הנובעים מעצם תפקידו בחברה. - במשך כל היום כולו הוא מתמודד עם ביקורת, עם המחויבויות המוטלות עליו, ועם התחרות החברתית. ביתו – ולמעשה אשתו – צריך להוות עבורו מקום בו שמחים לקראתו, ומקבלים אותו כפי שהוא.  זוהי עבודת ה' של האישה. - עד כאן.

וזה כולל לא להתעלק עליו מתי שהוא מגיע, ולא להתחיל בחפירות. איפה הייתה? למה אחרתה?  אלא לומר לבעל " מאוד התגעגעתי אליך" אשמח מאוד אם אתה מאחר מעל חצי שעה שתתקשר אלי בזמן שמתאפשר לך.

ועוד מהספר "שניים שהם אחד" אם אנו הנשים מבטלות את רצונותינו מפני רצונו, ומעדיפות את רצונו על פני רצונותיהם של הילדים, אנו מעניקות לילדינו את המתנה החשובה ביותר והיא – הוכחה לכבוד וליקר שאנו רוחשות לאביהם. עלינו לבנות מבצרים עבור בעלינו. פירוש הדבר הוא, לדוגמא, שלא נגער בבעל לעולם על כך שלכלך את הרצפה. הרי כל מטרתנו היא ליצור עבור הבעל אוירה ביתית וחמימה. כדי שיהיה לו מקום להירגע ולחוש בו בנוח, בית לחיות בו ולא בית לראותו בלבד.   ועל כן על האישה להיות זהירה ביותר שלא לפגוע, אפילו בשוגג "באגו" הגברי הרגיש של בעלה.

טיפול זוגי במרכז

 

 

 

 

052-7668969

חדש אצל יהושע שאול

ייעוץ חינם!!!