לפני פירוק החבילה - גירושין​

 יועץ נישואין רבני |  טיפול זוגי במרכז | ייעוץ זוגי

רגע חושבים / חלק א'

לפני פירוק החבילה / גירושין

ידוע שבין כל בעלי החיים, היונים חיים ''בשלום ובשלווה'' יותר מכולם. ולכן כשרוצים לציין על בני זוג שחיים בשלום ובנאמנות מציינים שהם חיים כמו זוג יונים שחיים ביחד 10-15 שנה, ולא מחליפים לבן הזוג כשאר בעלי החיים שבכול שנה בתקופת הייחום הזכר מחפש נקבה אחרת.

טיפול זוגי במרכז

מספרים על אדם אחד שהגיע ממורמר ליועץ נישואין ומספר שהוא סובל מאשתו, עד שהם חיים ביחד כמו זוג יונים. והיועץ פותח כנגדו  זוג עיניים גדולות, עד שהבעל מסביר, פעם אשתי עפה מהחלון, ופעם אני עף מהדלת. וזה דרך משל שפירשו. שאנחנו רבים פעם אשתי עוזבת את הבית וחוזרת לבית הוריה, ופעם אני עוזב את הבית והולך לחברים.

ולצערנו יש היום יותר מקרים של גירושין ובעיות של שלום בית, מאשר בדורות קודמים. או אפילו יותר מלפני 10-20 שנה, שסיפר לי סופר בבית הדין שכותב גיטין, שלפני כ10 שנים היה כותב בקושי 3 גיטין ביום. והיום הוא כותב למעלה מ10 גיטין ליום.

והסיבות לכך מגוונות ונפרט אותם בקצרה ע''פ המובא בספר הנפלא '''זכו'' בע'150 א' ההורים של בני הזוג נותנים להם גיבוי במריבות שלהם. ב' חוסר עדינות, שבני הזוג מדברים זה לזה דרך זלזול, ובלשון קשה ובוטה. ג' הדור יותר מפונק וגדל בחוסר נכונות להתמודד עם בעיות.  ועוד סיבה רביעית אפשר להוסיף שהיום שיש ריבוי מכשירים טכנולוגים בבית בעבודה. אייפון/ סמארטפון/ אינטרנט/ פייסבוק/ וכו'  אשר עושים שמות לחיי נישואין שמחים!

ועל כן עלינו להבהיר קודם לבני הזוג מהי צורת ההתייחסות הנכונה ''לתהליך הגירושין'' [מספר הבית היהודי בע' רא' ] שיש להתייחס לזה כאל קטיעת אבר מהגוף. שהרי מבואר בתורה שהאיש והאישה הם מציאות אחת של נשמה אחת ובשר אחד כמאמר הכתוב בחומש בראשית ''על כן יעזוב איש את אביו ואת אמו ודבק באשתו והיו לבשר אחד''. הרי שהניתוק וההפרדה כמוהו ככריתת איבר מהגוף.

ומשל למה הדבר דומה? לאדם שיש לו נמק ברגלו והוא סובל מכאבים קשים, לא יעלה על דעתו לקטוע את הרגל מיד. הגם אם פנה לאחד הרופאים והלה ימליץ על קטיעת הרגל. הוא יחפש עוד ועוד אצל טובי הרופאים, מתוך תקוה שימצאו תרופה ומזור לרגלו. ורק במקרה שיתברר שאין שום סיכוי בעולם שיתרפא, ומצב הנמק הנוכחי ברגלו עלול לגרום לזיהום ולנמק בכל הגוף, רק אז יסכים לקטוע את רגלו.

הוי אומר! שבאותו כובד ראש ורצינות שבהם האדם מתייחס לקטיעת אחד מאיבריו החיוניים, כך הבעל והאישה צריכים באותו כובד ראש ורצינות להתייחס כאשר עולה על הפרק שאלת הגירושין, לטרוח וללכת לטובי היועצים שיעזרו להעלות את חיי הנישואין על המסלול הנכון, ויזכו בני הזוג שוב לחיי נישואין בריאים ושמחים,  וחלילה חלילה לא לחשוב בפזיזות על פירוק החבילה, שנראה בהמשך כמה נזקים והפסדים זה יכול להביא. טיפול זוגי במרכז  

 

 

רגע חושבים חלק / ב'

לפני פירוק החבילה / גירושין

על בני זוג שנמצאים במציאות של ריבים וכעסים, מצב שעלול להתפתח ממנו תהליך אל חזור של גירושין. יש להם לחשוב על הסבל הנורא שנגרם כעת לילדים בהווה, וכן בעתיד האף שיגדלו עדיין יסבלו מזה.

כמובא בספר ''אורות אליהו'' [ח''ג ע' 14] שהיום ישנם הרבה ילדים המטופלים אצל פסיכולוגים ומטפלים רגשיים, שיש להם פחדים / מופנמות / מצבי דיכאון / ושריטות עמוקות בנפש / והרבה מהם מרטיבים בלילה.   וסיבת הסיבות שהם רואים איך ההורים רבים וצועקים ומקללים זה את זה. ואפילו על בחורים בגיל 15 שמענו שסובלים מבעיות של הרטבה, וזה בא מפחד וחרדה בלילות. והגם שיגדלו ויקימו את ביתם יקשה להם לחיות עם בן זוגם, בזוגיות מושלמת. כי הם חושבים שכך צורת חיי הנישואין מריבות וצעקות עד שמתגרשים.

שאין מתנה יותר גדולה שההורים יכולים לתת לילד, יותר מאשר שיראה איך ההורים חיים ביחד, ונותנים כבוד ופרגון זה לזה. שככה הילדים גדלים בריאים עם חוסן נפשי חזק, ולא כל לילה נשברים מחדש. כמו שראיתי פעם אחת במו עיני שישבתי אצל זוג בביתם לעשות בניהם שלום בית. ולרגע האבא יצא לקנות סיגריות הילדה בת התשע יצאה מהחדר עם דמעות בעיניים, ומתחננת  בבקשה! תעשה שלום בבית הזה. אני לא יכולה ''כל לילה'' ''כל לילה'' צעקות וקללות, אני בוכה הרבה ויושנת מאוחר, למחרת אני עייפה וקשה לי בלימודים, ואין לי חשק לשחק/ לחייך/ ולדבר עם החברות בבקשה! תציל אותנו!!!

כשהאבא חזר הרב שאל אותו, שמעת על אותו אבא שרצח את בתו ע''י שחנק אותה למוות באמבטיה? אמר האבא כן שמעתי איזה אבא אכזרי. אמר לו הרב אתה יותר אכזרי ממנו, הוא עשה את זה פעם אחת וזה נגמר, ואתה עושה את זה לבת שלך ''כל לילה'' ''כל לילה'' אתה חונק אותה מחדש!

ועוד מובא בספר'' אדני הבית'' [בע' 170] שהנה בעת הזאת אש זרה חודרת לתוך מחנינו. ומכלה כל חלקה טובה מבלי להבחין בין חוגים ועדות. בתים נחרבים והילדים להורים הגרושים משלמים את המחיר, שאין צורך בהסברים באשר לאיכות חייהם. המעברים מדירה לדירה עקב המצב הכלכלי של אמותיהם, וחוסר תשומת לב כי הם טרודים בפרנסת הבית. הביטחון העצמי שלהם נסדק, והם מרגישים כעלה ברוח שזז מצד לצד. ויש להם מחשבות ודאגות מי ידאג לאיכות חייהם/ מי יגן עליהם מהעלבונות שבחברה/ מי יגיע לאסיפת הורים/ לאיזה סמינר אתקבל/ ולאחר שהם בוגרים הדאגות שלהם יותר גדולות עם מי אתחתן/ והכיצד יראו נישואי?

ואף ההורים משלמים מחיר יקר באשר הם צריכים לפייס ולרצות את הילדים הפגועים במתנות/ בגדים/ משחקים/ וממתקים. אשר אין בכוחם לתקן הרבה, ולפעמים אף מזיקים במקום להועיל.  ומי שאין בידו כסף לשלם כאין נחשב, ומיד מפנים לו עורף. ופעמים רבות נוצר מצב שההורה שהילדים מופקדים בידו, הוא נאבק לפרנסתם ולחזק את נפשם. בעוד שההורה השני שמתראה עמם כל כמה ימים הוא זה שמפנק אותם במשחקים יקרים וממתקים משובחים. ומימלא חיבת הילדים עוברת איליו.

וגם נחשוב שיש פעמים שגם לאחר הגירושין ממשיכים ב' הצדדים להכפיש זה את זה בפני הילדים. כי כל אחד רוצה למשוך הילדים לצד שלו, לכן הוא מהדר כמה שיותר לגנות ולהכפיש את ההורה השני. והילדים מסכנים תקועים באמצע!

ועוד נוסיף שמעמדו של ילד שהוא יתום מחיים! קשה יותר מילד שהוא יתום ממש. שיתום ממש נתפס בחברה כסובל שלא באשמתו, ולא באשמת הוריו. ואילו ילד שהוריו גרושים או פרודים סובל הרבה מהתלחשויות מאחורי גבו ומסטיגמה שלילית. – כמעשה שראיתי בילד להורים גרושים בכיתה ג' שחבריו לכיתה לא רצו לשתף אותו בהפסקה במשחק כדורגל בגלל שאין לו אבא, והילד עונה להם עם דמעות בעיניים לא נכון, יש לי אבא!  ועכשיו נתבונן ונחשוב  ילד שכזה שכך עוברות עליו ההפסקות בבית הספר, איך עוברות עליו שעות הלימוד בכיתה? – וילדים שכאלו זקוקים להורה שיפגין חוזק נפשי חזק, שיחזק את נפש הילד. וגם לבדוק מדי פעם עם המורים בבית הספר האם הוא זקוק לטיפולים של אנשי מקצוע לפתור בעיות/ רגשיות/ פחדים/ ודיכאונות.

ונסיים בהלצה הנשמעת בפי האנשים. אודות אותו יהודי שרגע קט לאחר הגירושין, הציע לגרושתו שתינשא לו בשנית. ולתמיהת ידידיו ענה להם: שבתור זיווג שני היא טובה מאוד! – ובהלצה זו יש הרבה מן האמת , לו בני הזוג היו משקיעים מלכתחילה חלק קטן מאותה אנרגיה ושימת לב שהם משקיעים   להצלחת הזיווג השני, אזי הם היו מצליחים בנישואיהם הראשונים ללא ספק. [פרקי מחשבה הבית היהודי ע' רג']

מטפל זוגי במרכז

טיפול זוגי במרכז, יועץ נישואין רבני

052-7668969

חדש אצל הרב יהושע שאול

ייעוץ חינם!!!